PRZEFILTRUJ SWOJE…KREMY Z FILTREM! Czyli o czym po prostu MUSISZ WIEDZIEĆ zanim wyjdziesz na słońce!

PRZEFILTRUJ SWOJE…KREMY Z FILTREM!

Czyli o czym po prostu MUSISZ WIEDZIEĆ zanim wyjdziesz na słońce!

 

przefiltruj_swoje_kremy_z_filtrem_ikiki.plJakim jesteś fototypem?

Co dokładnie robią promienie UVA i UVB?

Co to jest promieniowanie IR?

Używasz filtra fizycznego, czyli  mineralnego…? czy chemicznego?

Właśnie powyższe i parę innych ciekawych rzeczy musisz po prostu wiedzieć, zanim wyjdziesz na słońce. To niewątpliwie zmieni Twoje podejście do smarowania się kremami z filtrem, a i zapewne samą czynność: jak, ile i kiedy będziesz się smarować! 🙂

FOTOTYPY SKÓRY

 

fototypy_ikiki.plZacznijmy od typów skóry, czyli tak zwanych fototypów.

Thomas B. Fitzpatrik ogłosił w 1975r. taką klasyfikację, która składa się z 6 typów skóry, w zależności od zawartości melatoniny. Melatonina natomiast zależy od tego, jakiej rasy jesteśmy.

Zobacz tabelę i spróbuj odnaleźć swój typ :):

Typ Cechy charakterystyczne Reakcja na światło słoneczne
I Blada biała skóra, często piegi, niebieskie
/ zielone/ piwne oczy, włosy blond/ rude
Zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala
II Blada skóra, niebieskie/ zielone oczy Łatwo ulega oparzeniom, trudno się opala
III Ciemniejsza biała skóra Opala się po początkowym oparzeniu
IV Jasna brązowa skóra Oparzenia minimalne, opala się łatwo
V Brązowa skóra Rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala
VI Ciemnobrązowa/ czarna skóra Nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala

źródło: wikipedia.pl

Czy już wiesz którym fototypem jesteś?

My, Polacy, zawieramy się w grupie II i III. To jest powód, dla którego musimy dbać o skórę latem oraz gdy przebywamy w ciepłych krajach. Chociaż z powodu naszej polskiej pogody, nie za bardzo lubimy w to wierzyć i…nie robimy tego często – zawsze bowiem kojarzy się to nam ze „słabym” opalaniem, a lubimy być opaleni;-). Tylko połowa Polaków twierdzi, że stosuje kremy z filtrami regularnie, mówią o tym najnowsze badania Beiersdorfu.

Niestety, trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, że istnieje bezpośredni związek nadmiernej ekspozycji na słońce z rakiem skóry. Obecnie możesz odnaleźć informacje o 50 tysiącach nowych przypadków zachorowania na raka skóry co roku i w tym jest aż ponad 3 tysiące czerniaków… :(.

Na początek wakacji warto więc sobie zaplanować smarowanie się nawet filtrem SPF 50. A po paru dniach zejść do mniejszego filtra, np. SPF 30. I to po prostu musisz wiedzieć.

 

CO DOKŁADNIE NISZCZĄ PROMIENIE

UVA, UVB i IR?

 

szkodliwosc promieni UVA UVB IR_ikiki.plZanim przefiltrujesz swoje kremy z filtrem, warto zrozumieć na co dokładnie poszczególne promienie wpływają. Co i jak niszczą.

 

 

Promienie UVA: przedostają się do tkanki podskórnej, choć nie wywołują oparzeń. W tkance podskórnej jednak niszczą włókna kolagenowe i jest to niestety nieodwracalne. Właśnie te promienie będą powodowały utratę jędrności Twojej skóry, albo na przykład przebarwienia, czy też zmarszczki.

Promienie UVB: choć nie przedostają się do skóry właściwej, to powodują oparzenia naskórka. Poza tym uszkadzają białka i lipidy oraz powodują przesuszenie skóry. Lipidy są  jednymi z najważniejszych substancji, jakie wchodzą w skład skóry. Pełnią wiele funkcji. Regulują równowagę wodno-tłuszczową skóry, działają ochronnie przed czynnikami środowiska zewnętrznego, eliminują szorstkość skóry, a także utrzymują prawidłowe nawilżenia skóry. To już wiesz, co także niszczysz, opalając się bez ochrony 🙁

Promienie IR:  to światło podczerwone. Na razie mało jeszcze słyszymy o kremach zawierających także i takie filtry. Ale już są. I warto na nie zwrócić uwagę, gdyż w pierwszej kolejności, to co robią promienie IR, to podniesienie temperatury naszej skóry do nawet 42 stopni Celsjusza. To zaś powoduje niszczenie białka komórkowego. Ponadto powstają enzymy, które niszczą włókna kolagenowe i włókna elastynowe, konsekwencją czego jest po prostu przyspieszone fotostarzenie naszej skóry. Jeśli zaś widzisz po jakimś intensywniejszym opalaniu się „pajączki”, to także możesz podziękować właśnie promieniom IR.

RODZAJE FILTRÓW UV W KREMACH DO OPALANIA.

 

Możesz przeczytać w sieci o takich filtrach, jak:

1. chemiczne

2. fizyczne lub inaczej  mineralne

Filtry fizyczne, inaczej zwane mineralnymi poznasz po tym, że krem zawierający ich dużo nieco trudniej nakłada się. Jest jakby twardszy i pozostawia białą warstwę na skórze. A dzieje się tak, ponieważ ich składniki, tj. tlenek lub dwutlenek tytanu oraz tlenek cynku mają duże cząsteczki i pozostają one przez to na powierzchni naszej skóry.

Filtry mineralne mają jedną bardzo ważną cechę: jest nią hypoalergiczność. Dlatego właściwie wszystkie kremy dla dzieci zawierają właśnie filtry mineralne. Poza tym takie kremy cechuje duża stabilność – to znaczy, że bardzo długo utrzymują swoje właściwości ochronne, pod warunkiem, że ich nie zetrzemy z ciała.

Filtry chemiczne nie pozostawiają śladu na skórze i o wiele łatwiej się je nakłada. Ale… mogą o wiele bardziej podrażnić naszą skórę, bo … są chemiczne…

Najczęściej kupujesz kremy, które łączą w sobie zarówno filtry fizyczne, jak i chemiczne. Takie połączenie daje o wiele lepsze działanie kremu.

 

PRAWDA CZY FAŁSZ?

KREM WODOODPORNY POZOSTAJE NA SKÓRZE DŁUŻEJ…

FAŁSZ!!! Kremy wodoodporne są oczywiście świetne, ale dlatego, że chronią nas dodatkowo w wodzie, do której także przedostają się promienie słoneczne. 

Ale kremy te tak samo ścierają się, jak inne niewodoodporne.

Zatem –  tak, czy owak – trzeba pamiętać, że KAŻDY krem NALEŻY NAKŁADAĆ NA SKÓRĘ CO 2-3 GODZINY.

 

PRAWDA CZY FAŁSZ?

KREMY Z FILTRAMI SĄ SZKODLIWE I ALERGIZUJĄCE…

FAŁSZ! Owszem, krem może spowodować alergię, ale niestety może tak się stać, gdy użyjesz jakiegokolwiek innego kosmetyku, preparatu, jakiejkolwiek innej rzeczy. Nie jest tak, że akurat kremy z filtrami należą do jakiejś grupy wybitnych alergenów – natomiast mogą uratować Twoją skórę od raka. I o tym trzeba pamiętać.

PRAWDA CZY FAŁSZ?

UŻYWAJĄC KREMU Z FILTREM 50 NIE OPALĘ SIĘ…

FAŁSZ! Oczywiście, że się opalisz, tylko nieco wolniej. Za to bezpieczniej i bardzo ładnie, bo skóra nie będzie traciła swego nawilżenia, nie będziesz tak niszczyć jej poszczególnych warstw i składowych. Jeśli nie masz bardzo jasnej i łatwo parzącej się w promieniach słońca skóry, to wystarczy filtr 50 przez parę dni na start:).

 

A NA KONIEC – CO Z WITAMINĄ D?

Różnie mówią specjaliści: jedni nadal zalecają, aby na parę minut wyjść na słońce bez żadnej ochrony i raczej „w stroju Ewy i Adama”. Inni zaś mówią, że najnowsze badania pokazują, iż witamina D nadal produkowana jest przez naszą skórę, jedynie w nieznacznie mniejszej ilości.

Przypominam o cudnym działaniu witaminy D w artykule: http://ikiki.pl/cudowne-i-zapomniane/witaminy/witamina-d/

 

Życzę wspaniałych wakacji! Pięknej i zdrowej opalenizny i duuuuużo megaradochy!!!!ikiki.pl_koniczyna_bo nawet nie wieszka jaka masz sile_blog ikiki.pl

 

 

 

 

Źródło: „Moda na zdrowie”, nr 7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.