MOŻESZ JEŚĆ TO, CO LUBISZ! POZNAJ ZASADY PSYCHOLOGII JEDZENIA.

MOŻESZ JEŚĆ TO, CO LUBISZ!

POZNAJ ZASADY PSYCHOLOGII JEDZENIA.

 

MOZESZ JESC TO CO LUBISZ_psychologia jedzenia_jak jesc zeby schudnac_dieta_zdrowo bez diety_blog ikiki.plKochane Mamy! W Dniu Matki chcę powiedzieć jedno: możecie jeść, to co lubicie! Jako Mamy, jesteście zabiegane, zmęczone, zestresowane, w ciągłym niedoczasie. Jeśli do tego dołożymy słowo „dieta”, to już chyba czasem macie dość…no nie? Ja tak mam…

 

Dieta oznacza też, że zmuszasz się, by jeść i pić inne niż zwykle jedzenie przez jakiś czas. A potem…? No w końcu ile można wytrzymać…?! Zresztą, dieta mna to do siebie, że jest tylko na określony czas.  A tu się okazuje, że wcale tak nie trzeba! Że bardzo ważne są pewne nawyki oraz parę „trików” np. w naszym otoczeniu, aby jeść to, co lubimy, ale zdrowo – by nie przesadzić i by móc nawet chudnąć. Czyli trzeba poznać zasady psychologii jedzenia. To ma sens! Bo to może trwać całe nasze życie.

Natknęłam się na bardzo ciekawy artykuł „Świata wiedzy” z listopada 2016r. I to on dał mi do myślenia – postanowiłam się podzielić z Wami wiedzą z tego artykułu zaczerpniętą:).

MOZESZ JESC TO CO LUBISZ_psychologia jedzenia_jak jesc zeby schudnac_dieta_zdrowo bez diety_blog ikiki.plPewien doktor z Uniwersytetu Cornella w USA, Brian Wansinka, zajmuje się badaniami nad otyłością, z naciskiem na przyczynę tycia ludzi – zajmuje się właśnie psychologią jedzenia/ żywienia. Z jego badań wynika, że o tym ile oraz czego zjemy nie decyduje tylko nasz głód, czy też nasz wybór. Jesteśmy nieświadomie manipulowani wieloma innymi czynnikami, na które normalnie nie zwracamy uwagi.

A zmiana tych paru czynników może nas ustrzec przed takim jedzeniem, które prowadzi do otyłości.

Doktor Wansink  przygotował opis trzech miejsc, w których popełniamy mnóstwo błędów, wpływających na to co oraz ile jemy:). Te miejsca, to:

 • nasz własny dom
 • restauracje
 • sklepy, w których robimy zakupy

Na początek jednak podam Wam od razu kilka najważniejszych rzeczy, o których mówi doktor Wansink – a o których pamiętając, już „na dzień dobry” jesteśmy na drodze do lepszego odżywiania i do schudnięcia! 

KILKA PODSTAWOWYCH ZASAD Z PSYCHOLOGII JEDZENIA

 1. Przed każdym jedzeniem najpierw napij się  wody, a jeśli posiłkiem ma być obiad, to zjedz najpierw sałatkę
 2. Jeśli jesz w domu, nie stawiaj wszystkich dań i półmisków na stole! Nałóż każdemu odpowiednie porcje np. w kuchni i zanieś do jadalni
 3. Zwracaj uwagę na wielkość talerzy. Jeśli masz talerze okrągłe, to używaj takich, które mają średnicę nie większą, niż 25 cm
 4. Szykując posiłki, staraj się mieć jak najbardziej uporządkowane otoczenie (oj…tu to ja mam kłopot….jak gotuję, to armagedon…)
 5. Zadbaj o to, by podczas posiłku był wyłączony telewizor, radio – aby nie było zbyt dużo hałasów
 6. Zadbaj o to, by w Twojej lodówce nie leżały butelki lub puszki z napojami gazowanymi – a jeśli już są, to nie więcej niż 2 sztuki
 7. Przygotuj i umieść w lodówce na zapas porcje przekąsek z warzyw i owoców
 8. Przygotuj i umieść w lodówce przynajmniej 6 porcji jedzenia, które zawiera białko
 9. Wszelkie słodycze i przekąski trzymaj w trudno dostępnej szafce.

 

Teraz powróćmy do tych 3 miejsc, w których ukryte są zasadzki:).

JAK ZMIENIĆ PARĘ RZECZY W DOMU +

JAK ROBIĆ ZAKUPY +

JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W RESTAURACJI

BY NIE WPAŚĆ W ZASADZKI ŻYWIENIOWE….

 

SKLEP:

 1. Do sklepu wybierz się z listą zakupów i ….gumą do żucia! Żuj gumę – badania wykazują, że smak gumy do żucia przytępia chęć na smakołyki, jakie otaczają nas w sklepie
 2. Postaraj się wybierać zawsze mniejszy wózek na zakupy lub koszyk – więcej kupujemy, gdy mamy duży wózek!
 3. Ponieważ długie alejki sklepowe sprawiają, że kupujemy więcej (a wtedy więcej jemy), wybieraj sklepy mniejsze
 4. Staraj się przemieszczać przez sklep dość szybko i rób zakupy sprawnie – wolne przemieszczanie się po sklepie powoduje, że zauważasz więcej produktów i znacznie więcej kupujesz – a w sklepach jest wystarczająco dużo „spowalniaczy”, które mają na celu zwolnienie tempa Twoich zakupów i zwiększenie przez to ich ilości (m.in. należą do nich bramki wejściowe oraz dodatkowe ekspozycje).

 

TWÓJ DOM – TWOJA KUCHNIA:

 1. Staraj się jak najczęściej przygotowywać posiłki w domu – osoby żywiące się poza domem zjadają o wiele więcej kalorii! Osoby jedzące w domu są szczuplejsze!
 2. Gdy napełniasz talerz zupą, użyj mniejszej łyżki, niż chochla
 3. Używaj mniejszych naczyń – duże naczynie nie tylko pozwala na nałożenie większych porcji jedzenia, ale też powoduje u nas większy głód
 4. Podczas spożywania posiłków, unikaj hałasów – nasze organizmy produkują kortyzol (hormony stresu), gdy otaczają nas rozmaite hałasy, a to powoduje, że…więcej jemy
 5. Staraj się trzymać zasady, że im bardziej dostępne jest coś do zjedzenia, tym większe prawdopodobieństwo, że to zjemy – taka zwykle jest przyczyna podjadania (dlatego pracuj z dala od kuchni i szafek z przekąskami, a obiad – jak już wspomniałam wcześniej – nakładaj w kuchni i przenoś do jadalni na talerzach:) od stołu  nie chce się wstać po dokładkę, ale na pewno po nią sięgamy, gdy mamy dania przed nosem; ponadto trzymaj jedzenie w szafkach, a nie na wierzchu)
 6. Kolory wpływają na to ile jedzenia nałożymy: jeśli kolor jedzenia jest inny, niż kolor talerza, to zjemy go mniej. Jeśli jedzenie i naczynie są takiego samego koloru, nakładamy i zjadamy go dużo więcej
 7. Ilość snu także ma wpływ na naszą wagę – osoby sypiające mało (poniżej 5 godzin/ dobę) lub za dużo (powyżej 8 godzin/ dobę) mają często nadwagę, ponieważ wówczas organizm wykorzystuje o wiele wolniej posiadane nadwyżki cukru
 8. Telewizor także nie jest naszym sprzymierzeńcem w tej walce – będąc zajętym oglądaniem telewizji podczas jedzenia, zjadamy tego jedzenia o wiele więcej!

 

RESTAURACJE:

 1. W restauracjach siadaj przy oknie, a nie w oddalonych i ciemnych miejscach – osoby siedzące przy oknie zawsze jedzą mniej i jedzą przy tym więcej sałatek, a także często rezygnują z deserów (osoby w miejscach ciemnych zjadają o wiele więcej, zwykle zamawiają desery oraz jedzą bardzo mało sałatek warzywnych, ponieważ mają poczucie niewidzialności)
 2. Zanim pójdziesz do restauracji, zastanów się z jak dużą grupą osób idziesz  – w dużych grupach zjadamy o wiele więcej, a przy osobach które na przykład jedzą bardzo szybko i bardzo dużo – my także zaczynamy tak jeść (ale przecież to najfajniejsze wyjść tak dużą grupą przyjaciół – to może nie róbmy tego za często;-))
 3. Nie siadaj blisko stołów typu „szwedzki” – osoby zasiadające w bezpośrednim sąsiedztwie takich stołów w restauracji, zjadają znacznie więcej
 4. Rodzaj muzyki także ma wpływ na nasz apetyt:) – badania wykazały, że przy jazzie jedzenie smakuje nam bardziej 😉 Bez wpływu na nasz apetyt jest muzyka klasyczna i rockowa.

 

Przy tym wszystkim chodzi o to, by się nie katować, tylko mądrze decydować o zakupach i o tym, co i gdzie w domu trzymamy. A następnie gdzie i na czym jemy nasze posiłki. Drobne triki, a przestaniemy jeść niezdrowo lub za dużo lub niepotrzebnie:).

PS: Zawsze jednak myślę, że równowaga jest najważniejsza . A jeśli chodzi o sen, to marzę o takich 10 godzinach snu….albo dobra – o ośmiu długich wspaniałych…!

ikiki.pl_koniczyna_bo nawet nie wieszka jaka masz sile_blog ikiki.plŻyczę wszystkim Mamusiom wspaniałego dnia,

jak najlepszego samopoczucia i

DUMY Z SIEBIE, bo i tak JESTEŚCIE NAJLEPSZE!

Bo jesteście Matkami:)

 

 

Źródło: Świat Wiedzy, listopad 2016r, „Psychologia jedzenia, albo od czego tak naprawdę tyjemy”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.