Nareszcie coś, co ODSTRASZA KLESZCZE! Czyli jak działa stare, dobre GERANIUM.

NARESZCIE COŚ, CO ODSTRASZA KLESZCZE!

ikiki.pl_kleszcze_co ostrasza kleszcze_co działa na kleszcze_sprawy na kleszcze_przeciw kleszczom_domowe sposoby na kleszcze

Do poważniejszych poszukiwań czegoś, co naprawdę odstraszy kleszcze pchnęły mnie ostatnie wędrówki kleszczy po podłodze mojego domu oraz moim łóżku (!!!bleeeee). Wpadłam w histerię, przyznaję się…

 

Mamy kwiecień, ale już od dobrych kilku tygodni jest ogromny wysyp kleszczy! Będziemy mieć z nimi do czynienia aż do bardzo późnej jesieni a nawet zimy!

Najbardziej zauważą je właściciele psów i kotów, albo osoby spacerujące po łąkach, lasach, parkach…

Nie jest prawdą też, że kleszcze znajdują się tylko poza miastami, bo bez kłopotu znajdziecie je niestety także i w mieście….

I tak dla ciekawostki chcę pokazać Wam, jakie 2 rodzaje kleszczy przynoszą (przynosiły 🙂 bo już to się nie zdarza:-) ) nasze psy, w zależności od miejsca spaceru:

ikiki.pl_kleszcz_kleszcze_co na kleszcze_co przeciw kleszczom_domowe sposoby na kleszcze

Takie czarne i dość duże kleszcze przynosiły psy z pól. Tam trawa jest bardzo wysoka, bardzo gęsta, bardzo zaniedbana.

 

Te kleszcze łatwo nam było zauważyć, właśnie ze względu na ich rozmiar, ale było ich tak dużo, że potrafiły chodzić po podłodze domu i w ogóle wszędzie…. Złaziły z psiaków i wędrowały po domu…

Nie muszę mówić, jakie to okropne uczucie, ale też i ryzyko dla nas – ludzi (psy dostają leki, które powodują śmierć kleszcza, jeśli takowy już się zdąży wczepić, gorzej z nami).

 

ikiki.pl_kleszcze_kleszcz z lasu_co działa na kleszcze_jak zwalczyć kleszcze_domowe sposoby na kleszcze

Takie malutkie kleszcze z czerwonym odwłokiem przynosiły psy z lasu (zdj. po prawej).

Te kleszcze już trudniej zauważyć   ;-(.

 

 

Niestety tu już ktoś mądrzejszy musiałby pomóc zrozumieć, jaki rodzaj reprezentują te czarne, a który te z czerwonym tyłkiem… Wiedzy na temat kleszczy jest w sieci ogrom – ja chcę skupić się na informacjach, jak kleszcze odstraszać skutecznie. Poza tym, że zawsze warto osłaniać nogi, ramiona i głowę, gdy idziemy w miejsca, w których kleszcze na pewno są.
Tak czy owak, obrzydliwe i bardzo niebezpieczne pajęczaki były naszą zmorą. Dlatego zaczęliśmy bardzo uważnie o tym czytać i szukać czegoś, co spowoduje, że kleszczom nie będzie nawet się chciało wejść na sierść naszych psów, ani na nas i nasze dzieci.

Tym samym chcieliśmy, by psy nie przenosiły kleszczy do domu i przy okazji na nas…. O tym na dole artykułu. 

 

Mamy kilka rodzajów kleszczy – warto wiedzieć, że, gdzie i jakie nas mogą dopaść:


Kleszcze łąkowe
: to takie, które najbardziej lubią zwierzaki i głównie pasożytują na nich. Jeśli nie znajdą żywiciela i przyczepią się do skóry ludzkiej, to zwykle będzie to głowa. Właśnie teraz (marzec – kwiecień) jest ich największy wysyp, następnie będzie to październik i listopad. Nie oznacza to, że tych kleszczy nie spotkacie poza wymienionymi miesiącami…:( Będą.


Kleszcze pospolite
: to te, najczęściej stanowiące dla nas zagrożenie i przenoszące choroby odkleszczowe, takie jak: borelioza, babeszjoza, odkleszczowe zapalenie mózgu, anaplazmoza. Lubią wilgoć i ich głównym żywicielem jest człowiek. Znajdują się w lasach, na łąkach, w wodach, parkach, na działkach i w ogródkach… I też będą pasożytowały przez następne 8 miesięcy…


Obrzeżek gołębień (lub gołębi)
: jak nazwa sugeruje, te kleszcze żywią się głównie krwią gołębi, ale także innych ptaków. Dlatego można je znaleźć w kurnikach, w gołębnikach, ale też w miastach np. na strychach, dachach, poddaszach, gdzie przebywają lub chowają się ptaki. Takie wygłodniałe kleszcze, nie znajdując żywiciela, potrafią przedostać się bez kłopotu do mieszkań. Najgorsze jest to, że żerują całymi grupami, a ugryzienia po nich są bardzo bolesne. Podobno zmiany skórne po takim ugryzieniu (ugryzieniach) mogą goić się bardzo długo, bo nawet rok i dłużej ;-(.


I TERAZ TAKA INFORMACJA OD LEKARZY WETERYNARZY:

Powiedzieli nam oni, iż tak naprawdę kleszcze mają się dobrze w Polsce niemal przez okrągły rok. Tylko przez krótki czas zimy, gdy jest nieco większy mróz, można mieć od nich spokój. Jednak zarówno bardzo późna jesień, jak i bardzo wczesna wiosna, nie stanowi dla kleszczy przeszkody. I niestety jeszcze wtedy i już wtedy kleszcze są w pełni sił i możecie je „złapać”.


JAK ODSTRASZAĆ KLESZCZE SKUTECZNIE – CO ZROBIĆ, BY NA NAS W OGÓLE NIE WŁAZIŁY I NIE PASOŻYTOWAŁY

Odnaleźliśmy pewną panią, która sporą część swojego życia ma nieprzyjemność obcowania z kleszczami. Ma ona duże psy i całą rodziną ze zwierzakami mieszka w bardzo zadrzewionym stanie Pensylwania w USA, pośród lasów i wód.

Rodzinka ta miała już kleszcze wiele razy, podobnie ich psy. Niestety także przytrafiły im się choroby pokleszczowe. 

Obecnie osoba ta przygotowuje od kilku lat miksturę w domu, która to mikstura sprawiła, że ani jej psy ani jej rodzina w ogóle już nie ma kłopotu z kleszczami – nie podoba im się zapach skóry i włosów i nie przyczepiają się.

Piszę o tym, gdy już sama tę miksturę przygotowuję i stosuję z bardzo pozytywnym efektem (!). Wypróbowałam ją zarówno na naszych psach, jak i na nas.


OTO PRZEPIS NA DOMOWĄ MIKSTURĘ ODSTRASZAJĄCĄ KLESZCZE:

Co będzie Ci potrzebne:

  1. Pusta czysta buteleczka 100 ml z końcówką typu atomizer (żebyście mogli tym spryskiwać siebie i zwierzęta)
  2. Olejek z geranium
  3. Wódka
  4. Woda destylowana
  5. Opcjonalnie: olejek cytronelowy

Jak przygotujesz miksturę:

Do buteleczki wlej 1 łyżeczkę wódki (wódka jest po to, by tłuszcz zmieszał się z wodą).

Następnie butelkę wypełnij niemal do końca wodą destylowaną.

Na koniec dodaj 50 kropli olejku geranium – GERANIUM to Twój główny odstraszacz kleszczy.

Możesz dodać także 20-30 kropli olejku cytronelowego, którego kleszcze też zbyt nie lubią.

Nasze psy pierwszego dnia przyniosły po 1-2 kleszcze na sierści. Na nas nic nie chciało usiąść ;-). Drugiego dnia po 1 kleszczu, trzeciego nie było już żadnego pajęczaka.  Do dziś od jakiegoś czasu nie przynoszą kleszczy WCALE.

Chodzi o to, by dokładnie spryskać sierść, a nawet (ja tak robię) lekko wetrzeć/ wmasować miksturę, by dostała się do skóry. Takie spryskiwanie kilka razy dziennie powoduje, że olejek otacza coraz lepiej włosy i przylega do skóry. To ważne dla zwierzaków, które lubią się kąpać w jeziorach czy strumieniach. Olejek nie spływa tak łatwo – dlatego działa.

Nas samych także spryskuję: zarówno skórę, jak i ubrania.

 

ikiki.pl_geranium_olejek z geranium_na kleszcze_skuteczne na kleszczeGeranium, to roślina mojego dzieciństwa. Pamiętam tego sporo w doniczkach na parapetach mieszkania. Mama stosowała liście geranium na przykład na katar: potrzyj liść i wdychaj zapach, który się wówczas uwolni, bardzo pomaga:).
Mikstura pięknie pachnie! Jest naturalna, nieszkodliwa (chyba, że ktoś ma stwierdzoną alergię na któryś z olejków;-)) i co najważniejsze – naprawdę działa!

 

POWODZENIA! 🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.