Granice ludzkiej wytrzymałości

GRANICE LUDZKIEJ WYTRZYMAŁOŚCI

 

Sypiesz się…granice ludzkiej wytrzymałosci_blog ikiki.pl

Wysiada Ci powoli organizm: kręgosłup, oczy, mięśnie, stawy, żołądek… Wszystko boli? Czujesz osłabienie i nie wiesz o co chodzi..?

Gdy w końcu przyjechała do mnie karetka, zaczęłam się zastanawiać właśnie nad limitami ludzkiego organizmu.

Zobaczcie, jak ciekawe badania wykonano nad różnymi częściami i organami naszego organizmu i ile możemy wytrzymać :)!!!

Oczywiście, gdy się „sypiemy”, trzeba iść do lekarza i wykonać różne badania. Ale to jasne. I nuda ;). Dowiedzmy się czegoś więcej.

Zaczęłam zadawać sobie pytania o to, ile każda część naszego organizmu może wytrzymać. I dziś znów przywołam wnioski badań, zaprezentowane w bardzo ciekawym artykule magazynu „Świat Wiedzy”.

GRANICE WYTRZYMAŁOŚCI SERCA

 

granice ludzkiej wytrzymałosci_blog ikiki.pl

Zacznijmy od SERCA i układu KRWIONOŚNEGO. Serce, ten niezwykły silnik, pompuje setki litrów krwi w swym okresie eksploatacyjnym. I robi to z różną wydajnością, w zależności od okoliczności. Bo na przykład stres, albo duży wysiłek sprawiają, iż tętno wzrasta. Natomiast wstrzymanie oddechu na chwilę przynosi spadek częstotliwości tętna.

A wiesz, co się może stać, gdy obie sytuacje będą miały miejsce równocześnie? Naukowcy przebadali to na przykładzie skoku do wody i okazuje się, że tętno zupełnie gubi swój rytm, to zaś potrafi spowodować nagłą śmierć. Nawet u sportowców. Ale to właśnie sportowcy i ludzie aktywni fizycznie mogą pokonywać przeciętne granice wytrzymałości serca. Bo regularne ćwiczenia sprawiają, że nasze serce zwiększa swą pojemność i wzmacnia się tym samym, a częstotliwość tętna zmniejsza się.

Badacze pochylili się też nad stresem, a dokładniej wydzielanym podczas stresu hormonem – kortyzolem, jako jednym z bardziej niebezpiecznych czynników, mogących doprowadzić nawet do śmierci. Wyobraź sobie, że wykonując odpowiednie ćwiczenia oddechowe przez pięć dni w tygodniu zaledwie po dziesięć minut, można zredukować produkcję kortyzolu o ponad 20%.

GRANICE WYTRZYMAŁOŚCI PŁUC

 

Rekordzista świata – Aleix Vendrell powie Ci, że pod wodą można wytrzymać ponad 24 minuty :).

granice ludzkiej wytrzymałości_blog ikiki.plA co możemy powiedzieć o płucach i ich granicach wytrzymałości u przeciętnego człowieka?

Jeśli jesteś kobietą – Twoje płuca mieszczą ponad trzy litry tlenu. Jeśli jesteś mężczyzną będzie to nawet pięć litrów. Te granice znacznie się zwiększają, jeśli uprawiasz jakiś sport – nawet do ośmiu litrów. A jeśli zapytasz, jak to jest u zawodowego pływaka – będzie to ponad 10 litrów!

Gdy zabraknie tlenu, najszybciej ucierpi nasz mózg. Niby taki nieduży, bo stanowiący zaledwie dwa procent wagi naszego ciała, ale delikatny, bo kora mózgu potrzebuje bardzo tlenu. Bez niego obumiera nawet po trzech minutach…

A co z płucami, gdy jesteś pod wodą? Tu jest nieco inaczej, czego najlepszym przykładem są nurkowie:). Ci ćwiczą spowalnianie pulsu przed wstrzymaniem oddechu, dając sobie w ten sposób dość długi czas na przebywanie pod wodą bez tlenu (rekordzista wymieniony na początku, pamiętasz? nieco ponad 24 minuty!;-)). Czyli ta granica jest do poszerzenia.

Wyjdźmy teraz spod wody i wybierzmy się wysoko w góry (ponad 3500 m n.p.m.) Na bardzo dużych wysokościach gęstość powietrza zmniejsza się. Maleje też podaż tlenu i z tym nasze płuca nie są już w stanie sobie tak łatwo poradzić bez butli tlenowych. Z powodu rzadkiego powietrza i małej podaży tlenu, organizm ludzki powolutku dusi się

Z drugiej strony jednak odnajdziesz niezwykle ciekawe  informacje na temat tak zwanego treningu w hipoksji. Generalnie, ma on na celu zwiększenie wydolności ludzkiego organizmu i zwykle realizowany jest przez żołnierzy oraz sportowców wyczynowych.

Trening ten polega właśnie na ćwiczeniach na wysokości 2 tysięcy do 2, 5 tysiąca metrów, gdzie panuje niskie ciśnienie atmosferyczne. Ponieważ przez to występuje niski poziom tlenu we krwi, organizm zaczyna automatycznie tworzyć cały ciąg „zdarzeń”, doprowadzających do przetransportowania tlenu do mięśni. W konsekwencji znacząco podwyższa to wydolność organizmu i co ciekawe, pozostaje ona taka przez dłuższy czas po „zejściu z gór”.

GRANICE  WYTRZYMAŁOŚCI  MÓZGU

 

granice ludzkiej wytrzymałosci_blog ikiki.plTu zaciekawić może większość rodziców fakt, iż mózgi naszych dzieci cechuje o wiele szybsza reakcja na bodziec, niż nasze dorosłe mózgi. A dokładnie mam na myśli graczy komputerowych ;-). Zbadano, iż gracze mają czterokrotnie szybszy czas reakcji, niż osoby, które grają w gry komputerowe rzadko lub wcale.

Są też oczywiście sporty, wymagające bardzo dużego refleksu, a chyba najbardziej wymagające są bobsleje, podane w artykule jako przykład. Tam bowiem prędkości zjazdu przekraczają nawet 140 km/h! Tu to rzeczywiście potrzebna jest niebywała reakcja…

 

GRANICE WYTRZYMAŁOŚCI KOŚCI

 

granice ludzkiej wytrzymałosci_blog ikiki.plGęstość mineralna kości, to właśnie to, co określa stopień  ich twardości. Szkielet dorosłego człowieka składa się aż z 206 kości!

Za najtwardsze uznawane są: kość skroniowa oraz kości przedramienia, do złamania których potrzeba siły ścisku szczęk 4 dorosłych krokodyli nilowych 🙂 (dla jasności: taki krokodyl ma ścisk szczęk o sile 13,5 kiloniutona).

Granice wytrzymałości kości zmieniają się wraz z wiekiem i pod wpływem wielu czynników.

Ale nie tylko: dla wzmocnienia twardości kości, wymyślono pewien rodzaj treningu, który nazwano „wibracyjnym”. Przez kilka miesięcy ochotnicy poddawani byli ćwiczeniom, polegającym na przebywaniu na płycie, która drgała. To w konsekwencji powodowało uaktywnianie się komórek budulcowych kości, a ich gęstość mineralna po kilku miesiącach wzrosła istotnie.

Dziś trening ten coraz częściej stosowany jest w rehabilitacji, a nawet w technikach fitness i generalnie w sporcie.

CZYLI JAKIE SĄ GRANICE LUDZKIEJ WYTRZYMAŁOŚCI?

Na pewno duże:).

Nasze organizmy są silne, ale też inteligentne. Do tego, nieprzerwane wysiłki naukowców sprawiają, że powstają coraz nowsze techniki i sposoby na pokonywanie naszych naturalnych granic.

Życzę dużo siły, zdrowia 😉ikiki.pl_koniczyna_bo nawet nie wieszka jaka masz sile_blog ikiki.pl

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.